X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
زمان ثبت : جمعه 16 آذر‌ماه سال 1386 در ساعت 11:45 ب.ظ
نویسنده : کاظم
عنوان : مطالبی جالب و خواندنی در مورد بساز بفروش

در  شادآباد ( بازار آهن تهران ) بادبندها را اجاره می دهند و مالکان   ،  بادبند  اجاره ای  را  پس  از بازدید  مهندس ناظر  شهرداری ،  از ساختمان  برداشته  و  به  صاحب آن پس می دهند!!!!   داشتن ساختمان های نامقاوم جای شگفتی ندارد ،  هنگامی  که  بدانیم  در این کشور ساختمان هایی وجود دارند که با نصب بادبند  اجاره ای و موقت ساخته شده اند  و بادبند پس از بازدید مهندس ناظر شهرداری ،  از روی  ساختمان برداشته شده و به صاحب آن ( اجاره دهنده )  پس داده شده  است .   تا زمانی که کنترل  و نظارت تنها  بحث  بازدارندگی  را  به  همراه داشته باشد ، تجربه نشان داده که   نظارت موفق نخواهد بود ، چرا که هیچ پروسه ای برای تشویق وجود ندارد . . . 

در سالن های سبک صنعتی به جای نیروی زلزله ، معمولا بار باد همراه با بارهای ثقلی ( همراه با نیروی ناشی از جراثقال ،  در صورت وجود ) حاکم  بر طراحی سازه است .  بنابراین   به مهاربندها  در این قبیل سازه ها ،  بادبند می گویند . شکل  بادبندها  اغلب  ضربدری است ، اما انواع دیگری هم متداول است .

در ساختمان های با اسکلت فلزی ( و گاه با اسکلت بتنی ) نیز به مهاربندهای فلزی ، بادبند می گویند ، هر چند این  مهاربندها برای  حفظ پایداری ساختمان  در مقابل نیروهای  جانبی  زلزله طراحی و اجرا می شوند . در ساختمانهای با اسکلت بتن مسلح در صورت نیاز ، اغلب از دیوار برشی استفاده می شود .  چون مشخص نیست زلزله در چه زمانی رخ می دهد ، بادبند ( یا دیوار برشی ) بایستی  به  صورت  اصولی  و همراه  اسکلت  ساختمان طراحی و اجرا شوند .  رواج بادبندهای اجاره ای نتیجه سیاست های نادرستی  است  که  در  بخش ساختمان  و  مسکن  کشور اعمال شده است .

 موارد مشابهی در ساختمان های با اسکلت بتن مسلح توسط برخی  از  دوستان  و  همکاران  گزارش  شده  است .  میلگردها طبق  نقشه کار  گذاشته می شوند  و  پس از بازدید مهندس ناظر و قبل از بتن ریزی  برداشته می شود !  یا میلگردهای اصلی تیرچه های  بتنی  در سقف تیرچه و بلوک به گونه ای کار می شود که تنها آن بخش از میلگرد که در  دو سر  تیرچه   از بتن بیرون است طبق سفارش باشد و در وسط  تیرچه که لنگر خمشی بیشتر است ،  متاسفانه میلگرد کمتری کار گذاشته می شود تا ظاهر  کار  حفظ شود !  فروش حق امضاء و برگه  و . . نیز در همین راستا گسترش یافته است . نتیجه کار هم مشخص است :  احداث بناهای به  ظاهر زیبا اما فاقد هویت معماری و غیر مقاوم که با کوچکترین تکان زلزله فرو می ریزد  و بر سر ساکنانش آوار می شود . بوئین زهرا و طبس و منجیل و رودبار و قائنات و بم و . . . نیازی به یادآوری ندارند .  حتی طول عمر این ساختمانهای به اصطلاح بساز و بفروشی بسیار کوتاه و کمتر از ۲۰ سال است . . .